devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım

Banka Kırmızı Kalem Nasıl Kalkar? Sorgulama ve Süresi

Banka Kırmızı Kalem Nasıl Kalkar? Sorgulama ve Süresi

Banka kırmızı kalem nasıl kalkar? Ödemelerinizi düzgün bir şekilde yapmadığınız da ve bu süre zarfında 90 günü aştığı için banka tarafından bütün bankalara bildirdiği haber yeridir.

Kişide kırmızı kalem çıkmasıyla birlikte bütün bankalar kırmızı kalem olmasını görmektedir. Bu yüzden kredi ve kredi kartı vermeyecektir. Başvurularınız reddedilmeye başlanacaktır. Ayrıca bankalar sadece ödeme zorunluluğu tutma gibi işlemleri başlatabilir.

Banka Kırmızı Kalem Nedir?

Banka kırmızı kalem nedir? Bir kişinin bankalara karşı ödemelerini 90 gün yapmadığında verilen ceza türüdür. Bu ceza sonrasında kişinin sicili bozularak tüm bankalar tarafından görünmesini sağlayacaktır.

Bankalar kişinin sicili görmesiyle birlikte kredi veya kredi kartından faydalanmalarını izin vermeyecektir. Bu süre zarfında kişinin tek tek ödemelerini yaparak düzeltmesi beklenmektedir. Ödemelerini düzeltmesiyle birlikte bu durum düşük bütçeli kredilere daha açık olacaktır.

Banka Kırmızı Kalem Sorgulama

Banka kırmızı kalem sorgulama işlemi için; bu tür durumlarda kişiler ödemelerini dikkat ederek devam etmesi gerekmektedir. Kişi kredi notu ve kırmızı kalem sorgulama işlemleri için Findeks uygulamasından yararlanabilir.

Findeks uygulamasına mobil ya da internet sitesi üzerinden ulaşım sağlanarak hareket edebilirsiniz. Aylık rapor çıkarma maliyetini ödeyerek ya da yıllık ücret paketlerinden yararlanarak sürekli olarak takip sağlayabilirsiniz. Findeks raporu çıkmasıyla birlikte eğer kredi notunuz sorgulanmıyorsa bu durum kırmızı kalem geçme ihtimalinizi artmıştır demektir.

Banka sicilinize bildirilmiş olmasıyla birlikte avukatlarla bildirim yollamasıyla bu süreç ilerlemeye doğru giderek sicilin bozulmasına neden olur.

Banka Kırmızı Kalem Nasıl Kalkar? Sorgulama ve Süresi

Kredi Limiti Sorgulama İşlemi Yapmak İçin Tıklayın…

Banka Kırmızı Kalem Nasıl Kalkar?

Banka kırmızı kalem nasıl kalkar? Banka tarafından kırmızı kalemle çizgi yediyseniz, bununla birlikte uzun bir sürece girmiş olursunuz. Bu durum tam silinme süresi 5 yılı bulmaktadır. Bu süre zarfında kişinin gecikmiş ödemelerini tamamlaması gerekmektedir.

Banka tarafından uzlaşma sağlanarak yapılandırma teklifi yapılabilir. Ödemeleri düzgün olmasıyla birlikte kredi notu da yükselmeye başlamaktadır. Kredi notu yükselmesiyle birlikte küçük kredileri olumlu bir şekilde yanıtlanmaya başlanacaktır. Bu tür çektiğiniz kredileri erken kapanmasıyla birlikte bankaların size karşı tavrı biraz daha değişim gösterecektir. Kredi notunun yeşile dönmesiyle birlikte hem kredi limitleri hem de kredi miktarı fazla olacaktır.

Banka Kırmızı Kalem Süresi Ne Kadar?

Banka Kırmızı kalem süresi olarak 5 yıl olarak bilinmektedir. Kişinin siciline bankalar tarafından listeye konulmuş ise yayınlandığı yıldan itibaren 5 yılı geçirmek zorundadır. Bu zaman geçtiğinde sicili temizlenecektir.

Detaylı arama yapacaklar ise 10 yıl içerisinde bankacılık veri tabanından tamamen silinme işlemine alınmaktadır. Kişi kırmızı kalem uygulanmasından sonra bankalarla ilgili işleri sınırlama getirilmektedir. Bu süreç içerisinde planlı ve detaylı çalışmalarla birlikte durumdan kurtulması gerekmektedir.

Banka Kırmızı Kalem Affı

Banka kırmızı kalem affı ile birlikte, sicili bozuk olan vatandaşların sicili temizlenecektir. Ancak bu sık çıkan bir af değildir. Merkez Bankası tarafından açıklama yapıldıktan sonra sicil affına gidilmektedir.

Kredi Sicili Nasıl Düzelir? Püf Noktası…


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.