devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
21°C
İstanbul
21°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C

Aşı Parası Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Aşı Parası Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Aşı parası nasıl alınır? sorusu ülkemizde devlet tarafından okul öncesi çocukların gelecekte sağlık sorunları ile karşılaşmamaları için ailelere yapılan maddi yardım olarak kayıtlarda yerini almıştır.

Şartlı sağlık yardımı adı altında bulunan aşı parası yardımı ile günümüzde hastalıkların artmasını, yayılmasını ve bulaşmasını engellemek amacıyla yeni doğan çocuklar için 6 yaşına kadar aşı parası ödenmektedir.

Ancak bunun da tek şartı; düzenli olarak aşılarını ve sağlıklarının takip edilmesi zorunluluğu getirilmiştir. Aslına bakarsanız aşı parası yardımının asıl amacı 0-6 yaş arasındaki çocukların sağlıklarının yakın takipte olunması amacıyla başlatılmıştır.

Aşı Parası Nedir?

Şartlı sağlık yardımı kapsamında olan aşı parası nedir konusu 0-6 yaş arası çocuk sahibi olan ailelerin yakından takip etmesi gereken bir durumdur.

Aşı parası, devlet tarafından 0-6 yaş arasında bulunan bütün çocukların okul öncesi hayatlarında belli başlı aşılarını olması gerekmektedir. Bu da ileride çocukların geçirebileceği ya da geçirdiği hastalıkların önüne geçmektir.

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Devlet Öğrenci İçin Ne Kadar Maddi Yardım Yapmaktadır?

Aşı parası devlet tarafından çocukların sağlık giderlerinin karşılanması için verilen bir ödenektir. Ancak bunun da şartlı sağlık yardımına tabi olduğundan, aşılarının ve sağlık takibinin yapılması şartıyla verilmektedir.

Aşı Parası Ne Kadar?

0-6 yaş arası çocuklara verilen aşı parası ne kadar olduğu konusunda yapılan açıklamayla birlikte, kız ve erkek cinsiyet ayrımı yapılmadan aylık 35 TL verilmektedir. Ancak bu yardımdan en fazla 72 ay yani çocuk 6 yaşına gelince son bulmaktadır.

Aşı parası öncelikle anneye, anne yoksa babaya, baba da yoksa hanede çocuğun bakımını üstlenen yetişkin bireye verilmektedir. Bu durumda alınacak miktarda aylık 35 TL’dir. Herhangi bir sebepten dolayı bu miktar değişkenlik göstermemektedir.

Aşı Parası Nasıl Alınır?

Aşı parası nasıl alınır konusunda çeşitli söylentiler bulunsa da; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maddi imkanı olmayan ailelere verilmektedir.

Hane içerisinde yaşayanların hiç birinde sosyal güvence olmaması durumunda bu yardımdan yararlanabilmektedir. Hane içerisinde aşı parası öncelikle anneye verilmektedir. Anne sağ ise bir başkası alamaz.

Aşı parasını almak için için anne, baba ya da hane içinde çocuğa bakan yetişkin bireyin başvuru yapması gerekmektedir.

Aşı Parası Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Aşı Parası Almak İçin Nereye Başvurulur?

Aşı parası almak için nereye başvurulur konusu ise oldukça basittir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘na giderek başvuru yapılması gerekmektedir.

Başvuru yapmadan önce gerekli şartları yerine getirip getirmediğiniz konusunda detaylı bilgi almanız sizin için başvuru sırasında kolaylık sağlayacaktır.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Aşı Parası Şartları Nelerdir?

Aşı parası almak isteyen ailelerin aşı parası şartlarını yerine getirmiş olmaları gerekmektedir. Öncelikle sizden istenen formu doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Aşı Parası Şartları

 • Hane içerisinde sosyal güvenceli kimsenin olmaması gerekiyor
 • Düzenli şekilde doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekiyor
 • ŞNT yardımı yaş aralığında olunması. Yani 0-6 yaş aralığındaki çocukları kapsayan bir devlet yardımıdır.
 • En sonra olarak bütün şartlarınızı tamamlamış olmanız durumunda son karar olarak Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından onaylanması gerekmektedir.

Aşı Parası Başvuru Formu

Aşı parası başvuru formu olarak yapılması gereken ilk iş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek kayıt olmanız gerekmektedir.

Daha önceden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda kaydınız yoksa ” Hane Başvuru Kayıt Formu ” , ” Sorgu Dilekçesi ” ve ” Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi ” formalarını doldurup görevliye teslim etmeniz gerekmektedir.

Eğer daha önceden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kaydınız varsa sadece ” Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi ” doldurarak başvuru dilekçesiyle birlikte müracaat tamamlanır.

Aşı Parası Sorgulama

Aşı parası sorgulama işlemi için E-Devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.

Aşı Parası İçin Hangi Numara Aranır?

Aşı parası için hangi numara aranır diye sormanız durumunda Sosyal Yardım Hattı olan ALO 144 numaralı telefonu arayıp gerekli bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Süt Yardımı Nasıl Alınır? 

Aşı Parası Ne Zaman Verilecek?

Aşı parası ne zaman verilecek ya da çocuk aşı parası ne zaman yatar sorularının yanıtı olarak, yılın tek ayları olan Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarının 24’ü ile 28’i arasında yapılmaktadır.

Kimlik numarasının son hanesine göre;

 • “0” olanlar ayın 24’ü
 • “2” olanlar ayın 25’inde
 • “4” olanlar ayın 26’sında
 • “6” olanlar ayın 27’sinde
 • “8” olanlar ayın 28’inde alabilirler.

Ödemelerin günü Cumartesi’ye denk gelirse, Cuma gününden ödemelerini alabilir. Pazar gününe denk gelirse Pazartesi ödemelerini alabilirler.

Aşı Parası Nasıl Alabilirim?

Aşı parası nasıl alabilirim diyenler; Aşı parasından yararlanmak isteyen vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kayıtlı olması gerekmektedir. Aksi takdirde kesinlikle herhangi bir sosyal yardım yapılması söz konusu değildir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na üye olduktan sonra gerekli şartları yerine getirmeniz durumunda aşı parası alabilirsiniz.

Aşı Parası Kimlere Verilir?

Aşı parası kimlere verilir konusu biraz karmaşık gelse de; Aşı parası hane içinde öncelikle anneye verilmektedir. Anne yoksa babaya, baba da yoksa hane içinde bakımı üstlenen yetişkin bireye verilmektedir.


Yorumlar

 1. Delal dedi ki:

  İy günler ben yardım için kendimi yazmak istiyorum ama nasıl yazicahimi bilmiyorum maddi sıkıntılar içindeyiz küçük kızım kas hastası çocuklarımın aşı para sini alamıyorum lutfen bize yardım edin