Araç Muayene Süresi

Araç Muayene Süresi

Araç Muayene Süresi; Araç muayeneleri son yapılan zamlarla yine gündeme geldi ve biz herkes farklı bir şey söylediği için biz bu duruma açıklık getirmek ve karmaşalara son vermek istedik.

Araç muayeneleri öncelikle araçların türüne göre değişir ve sıfırlık oranına göre de değişir. Bununla birlikte bir taksi ve bir kamyonetin muayene süreleri fark gösterecektir. Bunun nedeni kamyonetler yük taşıdığı ve daha sık kontrol edilmesi gerektiği içindir.

Şimdi bunları tek tek açıklayalım sizlere hususi otomobiller sıfır aldıysanız üç yıl için muayene istemez bundan sonraki süreçte her iki yılda bir bu araçları muayene testine sokmak ve bu testten geçirmek zorundasınız. Kamyonetlerde her yıl yapmanız gereken bu durumu motosikletlerde 2 yıl ve traktörlerde üç yıl da bir yaptırmalısınız.

Son Muayene Geçerlilik Tarihi

Son muayene geçerlilik tarihi size ve aracınıza bağlı bir durumdur. Nasıl? Siz aracınızı ne zaman muayeneye soktuysanız sizin aracınıza göre süre verilir ve siz bu süre dolunca aracımızı gidip muayeneye sokmak zorundasınız.

Bu tarihler ise araçlara göre değişmektedir. Yani hususi otomobillerde ve motosikletlerde 2 yıl olan bu süreç traktörde 3 yıl da bir yapılır bunun yanı sıra en erken kamyonet tipi araçlarda olmakla birlikte kamyonetlerde bu süre her yıl olacaktır. Sizler için süreler bu şekilde olmaktadır.

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

Araç muayene ücretleri 2020 yılıyla birlikte değişmektedir ve zamlanmış durumdadır. Bunun yanı sıra yine muayene yılında olduğu gibi değişimler göstermektedir.

Nasıl olacak sizlere tam olarak açıklayalım. Öncelikle traktörlerinizde araç muayeneleriniz üç yılda bir olmakla birlikte 174,64 TL dir.

Bundan sonra gelen motosikletlerde ve bu tip de taşıtlarda yine aynı bedele sahiptir. Hususi otomobil veya kamyonetler de bu fiyat değişmekte ve son yapılan fiyatla birlikte 342, 20 TL olarak belirtilmiştir.

Bu araçlardan birine sahipseniz bu fiyat karşılığında muayene yaptırabilirsiniz. Bunun yanı sıra çekici ve büyük otobüs tipi araçlarda muayene ücreti 462,56 TL olarak fiyat konmuştur.

Araç Sahibi Olmadan Muayene Yapılır Mı?

Araç sahibi yokken muayene olma durumu var mıdır? Bazılarımız çok yoğun çalışırız ve hafta içi vaktimiz yoktur bununa birlikte hafta sonu da kapalı olan muayene istasyonlarını göz önüne alırsak nasıl yapacağım diye kara kara düşünmenize gerek yok aracınızı bir başka kişi de muayene yaptırabilir. Sizler için ona ruhsatı vermeniz yeterli olacaktır. Bu bilgi pek bilinmese de açıklamış olduk.

Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadardır?

Arabalarımızı muayene yaptırmadan önce mutlaka bir egzoz ölçüm muayenesi yapılacak ve bu olmadan araç geçemeyecektir. Peki, bun da da ücret ödeyecek misiniz? Evet, maalesef bu muayene de de bir ücrete tabi olacaksınız bu ücret 80 TL olarak belirtilmiş ve bu fiyat altında yapılmamıştır.

Sıfır Araç Muayene Süresi Ne Zaman Başlar?

Sıfır araçlarda muayeneye girecek ve muayene olacaktır. Bu durum normal araçlardan yani ikinci el araçlardan biraz farklı bir sürede olup 3 yıl dan sonra başlayacak ve üç yıl geçtikten sonra ilk muayeneye tabi olacaktır. Bununla birlikte sonraki süreçte o da iki yıla dönecektir.

Araç Muayene Süresi Sorgulama

Araç muayene sorgulama ve bu takip süreci aslında çok basit bir süreçtir bu süreci yapmak sizlerin kişisel bilgi bankası olan E-Devlet üzerinden yapılır. Bu durum E-Devlet şifresi olmayanlar için PTT araçlığı ile alacağı bir E-Devlet şifresi ve bu şifreyle yapacağı sistem girişi üzerinden görülecektir.

Araç Muayene Tekrarı Kaç Kere?

Muayene tekrarı nedir diye bir soru olabilir ama aracı olanların bildiği bir şeydir. Bunun bir sayısı yoktur. Sizler aracınızı muayene sokarsınız size ağır ve hafif kusurlar olmak üzere kusurları yazar verirler 30 gün içinde bu kusurları tamamlayıp gelmeniz ve araç muayenesini tamamlamanız gerekmektedir.

Araç Muayenesi Kaç Gün Geçebilir?

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir diye bir konu yoktur günü gelip de bir gün geçse hemen gecikme ile ilgili ceza uygulanır. Onun için araçlarınızı böyle durumda hemen yaptırmanız ve muayeneden geçirmeniz gerekmektedir. Gün geçtikçe ceza artacaktır.

Araç Muayene Yaptırmama Cezası

Aracınızın muayenesini yaptırmazsanız nasıl bir durum oluşur diye soranlar için bir bilgi verelim. Aracınızın muayenesi gelmiş ve siz hala bunu yapmadıysanız sizlere söyleyelim ki bunun ilk cezası trafikten mendir muayenesiz araç trafiğe çıkamaz ve 288 lira da cezaya tabi kalırsınız.

Motosiklet Muayene Kaç Yılda Bir Yapılır?

Bir motosiklete sahipseniz ve bunun da mı muayenesi olur diyorsanız sizlere diyelim bunun da muayenesi vardır. Peki, bu muayene nasıl yapılır ne kadardır? Diye birçok soru üstüne anlatalım motosikletler düzenli olarak 2 yılda bir şeklinde muayenelere sokulacaktır ve bunun fiyatı da 174 TL’dir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.