Belediye Yardımları

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yaparak korona virüs yüzünden olumsuz etkilenen vatandaşlara nakdi yardımdan yararlanabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi kıyafet, gıda, yakacak gibi yardımları ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaya devam ediyor. Bu yardımların ulaştığı aile sayısı olarak 200 bin olduğu söylenmektedir.

BİZİ INSTAGRAM SAYFAMIZDAN DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ….

Muhtaç ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılayan Ankara Büyükşehir Belediyesi de, bu yardımları yaparken yaşadıkları ilçeleri baz almaktadır.  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu bu yardımlar tek seferlik olmamakla birlikte, yıl içinde 2 ya da 3 defa tekrarlanmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi ile ihtiyaç sahibi bir çok aileye destek olmaya aralık vermeden devam ediyor. Gerçek anlamda ihtiyacı olan aileleri bularak, bağış kolisi adı altında yardım elini muhtaç ailelerin üzerinden hiç eksik etmiyor.

ankara belediyesi yardım başvurusu

Sosyal yardım projeleriyle öne çıkan Ankara Büyükşehir Belediyesi, koronavirüsü yüzünden iş kaybı yaşayan ve ihtiyacı olan ailelere desteklerine hız kesmeden devam ederken, yardım kolilerinin dağıtımına da devam edilmektedir.

İlk etapta 30 bin yardım kolisinin Altındağ ilçesine dağıtımı gerçekleştirilmesi planlanıp, ilk dağıtımın Nisan sonunda bitmesi planlanmıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Gıda Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir gıda yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşların istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurulmasından sonra, belediye tarafından görevlendirilen personel tarafından gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olup olmadığınızın tespitinin ardından gıda yardımını almaya hak kazanabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapmak için E-Devlet üzerinden giriş yaparak tamamlayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Şartları Nelerdir?

 • Muhtarlıktan alınması gereken ihtiyaç sahibi olduğunuza dair belge.
 • Verilen adres içinde ikamet eden aile olduğunuzun kanıtı olan belge
 • Aile içerisinde 18 yaşını doldurmuş bireylerin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Doldurulan gıda yardımı başvuru formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım sorgulama işlemi için E-Devlet üzerinden giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Başvuru sorgulamanız için öncelikle başvuru yapmış olmanız gerekmektedir. Başvuru yapmayan ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı yapılmamaktadır.

Başvurunuzu yaptıktan sonra onaylandığı anda ilk dağıtımda size de gıda yardımı gelecektir. E-Devlet üzerinden sorgulama işlemini sisteme giriş yaparak hemen öğrenebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Ne Zaman Dağıtılacak?

Ankara’da ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelerin yardım başvuruları her geçen gün artıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi de bu yardım başvurularını tek tek inceleyerek, muhtaç ailelerin tespitini yapıp yardımlardan yararlanmalarını sağlıyor.

Koronavirüs nedeniyle bir takım aksamalar yaşansa da, işini ve gelirini kaybeden ailelere düzenli olarak gıda yardımı ve maddi yardım yaptıkları biliniyor.

Koronavirüsün engel olduğu yardım dağıtımlarının aksamaması için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, toplamda 775 simitçi esnafa 500’er TL’lik maddi yardım ve 5 ‘er koli gıda yardımı yapılmaya başlandığını belirtti.

Ayrıca Ankara’da taksici esnafın da yanında olan belediye, AŞTİ’de çalışan 155 taksi esnafından Nisan ayında 35 TL’lik depo ve durak parasının da alınmadığını belirtti.

Açık Kapı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kampanyası Başvuru

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kampanyası başvuru yapmak isteyen ailelerin gerekli kriterlerin yerine getirilmesinden sonra kabul olacağı duyuruldu. Buna göre başvuran ailelerde 8 kriter aranmaktadır.

 1. Hane başına yapılacak olan yardım sadece bir kişiye verilecektir. Aynı haneden birden fazla gerçekleştirilen başvuruların sadece bir tanesi değerlendirilecektir.
 2. 2020 Sayılı Kanun Kapsamında (65 yaş yaşlılık, engellilik), yaşlı ve hasta bakım parası alan ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden herhangi bir yardım alanlar faydalanamayacaktır.
 3. Hane içerisinde memur, kamu çalışanı, emekli ve sigortalı çalışan ya da BAĞKUR kapsamında bulunan bir birey mevcutsa bu yardımdan yararlanamayacaktır.
 4. Ankara içerisinde ikamet eden ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen desteklerden yararlananlar yardımdan yararlanamayacaktır.
 5. Covid-19 yüzünden işyerleri kapananlar ve bu kapanan işyerlerinde çalışanlar kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyorsa ya da farklı kredi desteklerinden yararlandıysa yardım kapsamı dışında kalacaktır.
 6. Covid-19 yüzünden 15 Mart 2020 tarihinden sonra işyerlerini kapatan (Vergi ve Sosyal Sigorta Sisteminden de kapatma şartı olması gerekiyor) ve burada çalışıp da iş akdine son verilen çalışanlar yukarıdaki 5 madde kapsamı dışındaysalar başvurudan yararlanabilirler.
 7. Koronavirüs sebebiyle hizmet sektöründe (kıraathane, kafe, berber, market, kuaför, restaurant gibi.) çalışan ve sigortalı olarak gösterilmeyen işçilerin ilk 5 madde kapsamında değillerse yararlanabilirler.
 8. Koronavirüs yüzünden pazarcılık ya da seyyar satıcılık yapanlar ve çocuk bakıcılığı, evlere temizlik için giden kadınlar gündelik olarak para kazananlar ilk 5 madde kapsamında değillerse nakdi yardım başvurusu yapabilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusunda bulunacaklar Mavimasa internet sitesine girerek başvurularını gerçekleştirebilirler.

Ayrıca internet kullanmayan vatandaşlar için de başvurularını ilgili evrakları temin ettikten sonra, belirtilen şubelere giderek başvurularını gerçekleştirebilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Şubeleri

Merkez İletişim 
Adres Osmanlı İş Merkezi
Yeni Etlik Caddesi No:103
Etlik-Keçiören/ANKARA
Telefon : (0312) 322 11 33
(0312) 322 45 47
Sincan Şube
Adres Atatürk Mah Peçenek Caddesi No:116
Telefon : (0312) 276 22 31
Çubuk Şube
Adres Yavuz Selim Mahallesi  PTT Caddesi No:7/A
Çubuk/ANKARA
Telefon : (0312) 837 99 29
Altındağ Şube
Adres Önder Mah.Altunay Cad. No:70 Siteler
İtfaiye İçi Altındağ/ANKARA
Telefon : (0312) 348 44 84

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı

Ankara Büyükşehir Belediyesi 500 liralık yardım kartı vererek salgın yüzünden işlerine geçici olarak ara verilen vatandaşlara marketlerden alışveriş yapmaları için yardım etmektedir. Ancak bu yardım kartı ile alkol ve tütün haricindeki alışverişlerinde kullanabilmektedir.

500 TL limiti olan bu karttan 17 bin 500 kişi yararlanmaktadır. Bu karttan taksici, kuaför, berber ve müzisyen gibi çalışanlar yararlanmaktadır. Ayrıca yardım kartıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne olan su borçları da ödenebilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Numarası

Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda ve yardım dağıtım merkezine (0312) 322 11 33 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Talep Formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım talep formunu internet üzerinden sizden istenilen bilgileri doğru doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Talep Formu


17 Yorum

 1. Merhaba eşim kanser hastası çalışamıyor ben ev hanımıyım gıda ve temizlik malzemesine ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

 2. Rahatsizligimdan dolayı is bulmakta zorlaniyorum maddi destek istiyorum kirada oturuyorum tek başıma ayakta durmaya calisiyorum

 3. Kartı 10 gün önce teslim aldık başkent yardım kartı ama hala karta yükleme yapılmadı ne zaman yapılacak oruç geldi herkesin ihtiyacı var lütfen yardom

  1. Bende aynı durumdayım. Ama hala yatan yok acaba ulaşabileceğimiz bir numara varmı

 4. Evimiz kira maddi manevi yardım istiyoruz gıda yardımı ve fatura yardımıda yapmanızı istiyoruz işe ihtiyacımız var yardım edin lütfen

 5. Kiraciyim durumum yok eşim belinden fidik bir çocuğum var geçim yapamıyorum

 6. Metin demir 11/2 NO 8 KAT 1 DAYRE 1 ÜÇKUYULAR KARABAĞLAR IZMIR dedi ki:

  Biz 6 nüfuzsuz yağmur sel mağduruyuz çok zor günler yaşıyoruz başkanımızda para yardımı gıda yardımı istiyoruz durumumuz çok kötü inanın allaha zordurmdayiz sayğılar

 7. Ben 3 çocuk annesiyim 1+1 kapıcı dairesinde oturuyorum allah rızası için bize yardımcı olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu