Sorgulama İşlemleri

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Adli Sicil Kaydı Sorgulama; İnsanlar işe girerken ve ya başka bir nebze de onlara adli sicil kaydı belgesi dendiği zaman herkes temiz der ama sizlerin zaten sicil yani sabıka kayıtlarınız mevcut bir durumda ellerde bulunan bir şeydir ve sizlerde bunu istediğiniz zaman görebilirsiniz.

Bununla birlikte sizlere bir bilgi daha anlatalım. E devlet ortalama 6 yıl bazında devletimiz tarafından halka sunulan ve kişi bilgi ve devlet kişi bağı sunan bir platform olmakla birlikte bu platformda her şeye sahipsiniz.

Bunun yanı sıra PTT aracılığı ile alacağınız şifre ve bu şifrenin girişiyle birlikte oradan adli sicil kaydınıza bakabilir sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Okuma

Adli sicil kaydı okuma arşiv kaydında bulunan rakamlar kısaltmalar sizlerin ya da bu işten anlamayan kişilerin tam anlamıyla okuması zor bir haldir.

Orada rakamlar ve kısaltmalar vardır ve rakamlar la kısaltmaların birleşmesiyle oluşan bir bütünlük vardır.

Bunu anlamak için bir avukat veya bu işin içinde olmak gerekir merak dışında bir şekilde bakmıyorsanız okumanızda gerek yoktur altta yazan adli sicil kaydı yoktur yazısı varsa bu sizler için müjdeli haberdir.

Yeşil Kart Almanın Şartları Nelerdir? Yeşil Kartı Kimler Alabilir?

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Adli sicil kaydı sorgulama E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Ancak E-Devlet şifresi olmayanlar adliyeden alabilmektedirler.

Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Adli sicil sizlerin bugüne kadar yaptığınız her şeyin varlığını tutan ve işlediğiniz suçları kayıt eden bir platformdur. İşlere gereken devlet makamlarına yolculuk ederken sizlerden bu belge mutlaka alınır hatta ehliyette bile adli sicil belgesi vermek zorundasınızdır.

Adli Sicil Kaydı Almak İçin Tıklayın..

Peki, bu belge sizden talep edildiğinde nereden alırsınız? Bunu emniyet ve adliye koridorlarından alırdık eskiden hala da bu durum mümkün olmakla birlikte öyle bir kolay yolu var ki e devlet şifreniz varsa e devlet sistemi üzerinden 1 dk. Sürmeyecek şekilde kolayca alabilirsiniz. Şifre almak için PTT ye başvuru yapıp hemen alabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Geçerlilik Süresi

Adli sicil kaydı geçerlilik süresi bizler için çok önemli bir nokta olmakla birlikte bizler için de pek çok bilinmemezlik içine alır. Bu adli sicil kayıtlarının bir geçerlilik sesi var mıdır?

Tabi ki de vardır akan yaşam içinde aynı kalan bir şey olmadığı gibi bu kayıtlarda yenilemeye düşer ve güncellenir bu belgelerin geçerlilik süresi ortalama falan değil net 6 aydır işlerinizi ve hesaplarınız bu hesaba göre yapmanız dileriz.

Adli Sicil Kaydı Örneği

Adli Sicil Kaydı Silinmesi Talebi

Adli sicil kaydı silinmesi talebi sizlerin aldığınız gün yâda para cezasına çevrilen işlerinizden sonra oluşan indirim ceza bitmesi ve farklı uygulamalardan sonra yapılacak bir uygulamadır. Bu uygulamayı yapmak için asli ceza mahkemelerine başvuru yapmanız yeterlidir.

Adli Sicil Kaydı Olan İşe Girebilir Mi?

Adli sicil kaydı olan işe girebilir mi aslında en çok akılları karıştıran sorular arasında yerini almaktadır.

Bu sorunun cevabı biraz karışıktır. Tamamen işverenin insiyatifine kalmış bir durumdur aslında bu konu. İşveren adli sicil kaydı olan birini de iş yerinde çalıştırabilir.

Ancak önemli olan bir durum vardır. Adli sicil kaydı olan bir kişiyi kimse iş yerinde çalıştırmak istemez.

En önemli konulardan bir tanesi de adli sicil kaydınız varsa devlet memuru olamazsınız.

İlgili Kanun

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Devlet memurluğuna alınacaklarda aranacak genel ve özel şartların düzenlendiği 48 inci maddesinin “A) Genel Şartlar” başlıklı bölümünün 5 inci fıkrasında “Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak…” hükmüne yer verilmiş olup, kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına çarptırılanlar ile verilen hapis cezasının süresine bakılmaksızın affa uğramış olsalar bile yukarıda sayılan nitelikteki suçlardan hüküm giymiş olanların Devlet memuru olamayacakları ifade edilmiştir.


3 Yorum

  1. Bna kira konusunda yardici olurmusunuz iki yasina girecek oglum var kira parasina zor oduyorum bna lutfen yardi olursaniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu