Finans

10 Adımda Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

10 adımda kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notunu yükseltme için birçok kişi araştırmalar yapmaktadır. Son zamanlarda korona virüs nedeniyle çoğu kişi bankalara ödemesinde geciktirmeye başladı.

10 Adımda Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bu durumdan dolayı kredi veya kredi kartları kullanımı kısıtlamaya girdi. Kredi notunu yükseltmek için belli adımlar bulunuyor. Bu tür adımların atılmasıyla dönem geçtikçe bu durum değişiklik gösterecektir. Kredi Notunu yükseltmek için yapılması gereken adımlar;

  1. Kredi ve kredi kartınızı ödemenizi son güne bırakmamaya gayret gösterin. Her iki durumda ödeme günlerini sıkı takip etmenizde fayda vardır.
  2. Asgari tutar ödemeleri yerine dönem borcu ne ise ödemeye başvurun.
  3. Findeks kredi notunu yükseltme adına düşük kredi tutarlarını kullanabilirsiniz. Bu kredi türlerini kapattığınızda güvenirlik seviyeniz artacaktır.
  4. Banka kartı kullanıyorsanız kredi kartı kullanın. Kredi kartı alışverişlerinize yönelme yapabilirsiniz. Ödeme günü geldiğinde ödemeyi tam yapmanız puanı yükselecektir.
  5. Yüksek kart limitli kartları düşürmeye çalışın. Yüksek kart limitleri sizi alışveriş yapmaya zorlayabilir. Geri dönüş ödemelerinde bu tür zorluklar yaşayabilirsiniz.
  6. Kredi kullanmaya çalışırken banka hesabınızda para olması daha olumlu etki yapacaktır.
  7. Kredi başvurularınızı sıklıkla yapmayın. Bir yerden olumsuz bir yanıt geliyorsa başka denemeyin. Bankalar ortak çalıştığından dolayı yanıt gene aynı gelecektir. Banka seçimleri olarak devlet bankalarından yararlanmaya özen gösterin.
  8. Belirli bankada vadesiz hesap olarak para giriş çıkış yapmanız olumlu kredi notu olarak etkilenebilir.
  9. Faturalarınıza ödemeye özen gösterin. Otomatik ödeme talimatı gibi bankaya yaptırmanız da banka gözünde değerli kılacaktır.
  10. Kısa sürede bir kredi kullanmamaya özen gösterin. Gelir düzeyiniz baz alınarak krediler verildiği için çok fazla olması halinde kredi vermeyecektir. Ayrıca yapılandırmaya kadar işlemlerinizi ödemeye çalışın. Yapılandırma olması halinde diğer bankalar bunu risk olarak görecektir.

10 Adımda Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 

Kredi Notunu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunu öğrenebilmeniz için Findeks sisteminden yararlanabilirsiniz. Findeks mobil uygulamasını indirerek yada sitesine giderek üyeliğinizi açtırabilirsiniz.

Mobil şube üzerinden ilk defa kaydolmanız halinde ücretsiz üç günlük deneme sürümü vermektedir. Diğer yönden üye paketlerinden yararlanarak kredi paketi satın alabilirsiniz. Tek kullanımlık risk raporu da oluşturabilirsiniz.

Bankayla çalışıyorsanız online bankacılık üzerinden Kredi notu sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Bu tür işlemlerde e-posta adresinize kredi notu sorgulamanız gerçekleşecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu